ALP (alkalna fosfataza)
ALP (alkalna fosfataza)
Alkalna fosfataza je grupno–specifični enzim koji katalizuje hidrolizu monoestra fosfatne kiseline i alkohola. Pokazuje najjaču aktivnost u alkalnom području, zato se i naziva alkalna fosfataza. Optimalni pH za delovanje enzima je između 9.8 i 10.5.
Alkalna fosfataza (ALP) je enzim koji se nalazi u skoro svim organima: kostima, jetri, leukocitima, bubrezima, slezini, prostati, placenti i tankom crevu. U krvi se nalazi 4 genetski različite varijante enzima od kojih je najvažniji jetra-kosti-bubrezi tip. Odnosno, to postoji nekoliko različitih izoenzima alkalne fosfataze u zavisnosti od porekla tkiva iz kojih se izoluje, pa je tako drugačija struktura izoenzima ALP u tkivu jetre, a drugačija u tkivu kostiju.
ALP u serumu zdravih odraslih osoba uglavnom potiče iz jetre, a u serumu dece i iz kostiju.
Alkalna fosfataza (ALP) se koristi za dijagnostiku i praćenje bolesti jetre (naročito da se prati hepatobilijarno oštećenje) i bolesti kostiju.
ALP se određuje osobama koje imaju znakove i simptome oštećenja jetre (kada se određuje sa ostalim markerima oštećenja jetre ( AST-om, ALT-om, gama-GT-om, ukupnim i direktnim bilirubinom), osobama sa oboljenjima kostiju, kao i kod osoba obolelih od malignih oboljenja.
Analiza ALP u Minmedik laboratoriji
Uzorak: serum (venska krv)
U Minmedik laboratoriji rezultati ALP (alkalne fosfataze) budu gotovi istog dana.
Uzimanje uzorka se vrši najčešće ujutru posle noćnog gladovanja.
Referentne vrednosti ALP
- Referentne vrednosti serumske alkalne fosfataze variraju i u zavisnosti od pola i starosti. Veće vrednosti se sreću kod trudnica i dece u periodu rasta i razvoja.
Referentne vrednosti ALP (alkalne fosfataze) u Minmedik laboratoriji za odrasle osobe iznose:
Muškarci: 40 – 129 U/L
Žene: 35 – 104 U/L
Povišene vrednosti ALP:
Povišene vrednosti mogu da ukazuju:
- na povećanu razgradnju kostiju;
- kod različitih bolesti kostiju – (osteoporoza, osteosarkom, metastaze, hiperparatireiodizam, Padžetova bolest, rahtitis, osteomalacija);
- predoziranje vitaminom D;
- povišenje u slučajevima postojanja prepreke u žučnim putevima (kamen, ožiljno tkivo, rak) / opstruktivna žutica, bolesti bilijarnih puteva;
- kod oboljenja jetre (ovaj enzim spada u grupu tzv. hepatičkih enzima jer može indikovati, zajedno sa drugim hepatičkim enzimima neku bolest ili poremećaj rada jetre) – karcinomi jetre, metastaze u jetri;
- oboljenja Hodgkinova bolest, kongestija srca i ulcerativni kolitis (daju umereno povišene vrednosti ALP-a u serumu).
—-Ne postoji kvantitativna zavisnost povecanja ALP sa stepenom oštećenja
Fiziološko povećanje ALP:
Povećane vrednosti pokazuju da se proces razgradnje i izgradnje kostiju odvija „punom parom„, što je normalno samo u detinjstvu ili nakon preloma.
ALP je fiziološki povišen kod trudnica u trećem trimestru trudnoće (placentarni izoenzim ALP).
Povišeni nivoi enzima ALP-a mogu da se pronađu kod 6% potpuno zdrave populacije odraslih, pri čemu će u manje od 1% takvih ljudi biti pronađeno neko oboljenje jetre.
Snižene vrednosti ALP:
Nemaju veći klinički značaj. Snižene vrednosti ALP se mogu javiti kod:
- malnutricije (pothranjenosti),
- nedostatka belančevina,
- kod bolesnika na dijalizi,
- hipotireoidizma,
- nedostatka vitamina B12, cinka i magnezijuma
**Za sve dodatne informacije u vezi analize ALP (alkalna fosfataza), budite slobodni da kontaktirate osoblje Minmedik laboratorije na tel:+381114383995, tel:+381659490835 ili putem mail-a